Kongo Hakkında 7 İlginç Bilgi

Kongo hakkındaki ilginç bilgilerden bir kısmını sizin için derledik.

Mümtaz Soysal ve Che Guevera’yı Kongo’ya götüren sebepler bu yazıda…

1 – Afrika’da Kongo adını taşıyan 2 devlet bulunmaktadır. Bunlardan biri daha küçük bir alan kaplayan Kongo Cumhuriyeti, diğeri ise Afrika’nın yüzölçüm olarak en büyük 2. Ülkesi olan Demokratik Kongo Cumhuriyeti’dir. Bu yazının geri kalanı da Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile ilgilidir.

2 – Kongo, adını bölgede yaşayan Bakongo kabilesinden almıştır. Kongo kelimesi avcı anlamına gelmektedir.kg2

3 – Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin nüfusu 83 milyon civarındadır. Bazı kaynaklara göre 100 milyonu aştığı da söylenmektedir.

4 – Kongo Demokratik Cumhuriyeti, 1971 ile 1997 yılları arasında yani 26 yıl boyunca, diğer Kongo ile olan karışıklığı önlemek için Zaire ismini kullanmıştır. Fakat daha sonra tekrar Kongo ismine dönmüştür.

5 – Ülkede 7 yıl süren iç savaşın ardından tekrar demokrasiye dönüş yolunda yazılan yeni anayasaya, Kongo devletinin talebi üzerine 2005 yılında Türk hukukçu Mümtaz Soysal da katkıda bulunmuştur. mümtaz soysal

6 – Batıl inançların ve büyücülüğün çok yaygın olduğu ülkede, 2017 yılında “büyücülerin savaşında” yüzlerce kişi ölmüştür.

7 – Ernesto Che Guevara, 1965 yılında Kongo’da  devrim örgütlemek için bir grup Kübalı ile mücadelede bulunmuş fakat başarısız olarak 7 ay sonra geri dönmüştür.